Salīdzinoši ar citiem Latvijai tuvākiem galamērķiem, eksotiskāki galamērķi bieži vien rada jauniešos un vecākos daudz jautājumu. Sapnis par dzīvi, mācībām vidusskolā Dienvidamerikā Youth For Understanding (YFU) programmas dalībniekam tik tiešām ir iespējams, tāpēc šajā rakstu sērijā – atbildes uz daudziem jautājumiem par mūsu eksotiskajiem galamērķiem.
PARAGVAJA
Paragvaja ir maza valsts Dienvidamerikas sirdī. Tās oficiālās valodas ir spāņu un gvaranu – iedzīvotāju vietējā valoda. Paragvajā valda subtropu klimats un tās iedzīvotāji ir pazīstami ar lielu laipnību. Neskatoties uz to, ka šī ir valsts, kurai nav piekļuves pie jūras, tā ir apveltīta ar dažādiem saldūdens resursiem, kā ezeriem, upēm, ūdenskritumiem un pazemes ūdens slāņiem. Paragvajas dabas skaistums ir unikāls ar tās daudzveidīgajām ekosistēmām, piemēram, Atlantijas mežu tās ziemeļos un mitrājiem dienvidaustrumos.
Runājot par ēdiena kultūru – Paragvajas ēdienu izcelsme meklējama spāņu un vietējo gvarani virtuvē, kas piešķir tās gastronomijai unikālu garšu. Maiga gaļa, kas tiek uzskatīta par vienu no labākajām pasaulē, svaigi, nogatavojušies un sulīgi augļi un daudz dažādu kūku, ir tikai daži no Paragvajas virtuves ēdieniem.
Ģimenei šajā valstī ir ļoti svarīga loma – sabiedriskā dzīve, brīvais laiks, brīvdienas, nedēļas nogales vai pasākumi, lielākoties risinās ar lielo ģimeni. Nereti ģimenes tiekas uz kopīgām pusdienām un vakariņām, kā arī starp šīm ēdienreizēm daudzi Paragvajas iedzīvotāji ietur tā saukto “meriendu”, kas ir līdzīga britu tējas laikam ap pulksten pieciem pēcpusdienā. Arī šajai valstij ir savs tradicionālais dzēriens, ko sauc “Terere”, kas ir auksts dzēriens, ko gatavo no garšaugu maisījuma, un tas ir pastāvējis kā tik ilgi, cik ilgi cilvēki ir dzīvojuši Paragvajā. Īpaši karstā vasarā tas ir patīkami atsvaidzinošs.
Paragvajā pastāv valsts un privātās skolas, un apmaiņas studenti parasti tiek izvietoti privātajās skolās. Skolas ir iedalītas sākumskolas (un pamatskolas) līmeņa skolās 6-12 gadus veciem bērniem, un vidusskolās, kuras paredzētas 13-17 gadus veciem bērniem. Abas no minētajām skolām ir obligātas. Vidusskolā parasti ir 12 līdz 15 dažādu obligāto priekšmetu. Paragvajieši augstu vērtē izglītību, tāpēc skola ir diezgan formāla un skolas formas ir daļa no tā. Attiecībā uz Paragvajas skolu grafiku pastāv vairākas iespējas. Rīta maiņa ir no 7:00 līdz 12:00 un pēcpusdienas maiņa ir no 13:00 līdz 18:00. Taču dažās skolās ir dubultā maiņu sistēma, kas ilgst no 7:00 līdz 15:00.
Kā apmaiņas skolēnam vecumā no 15 līdz 18 gadiem, pastāv iespēja pavadīt semestri vai visu mācību gadu Paragvajā, dzīvojot viesģimenē un vienlaikus mācoties vietējā vidusskolā. Skolēniem nav jābūt teicamām sekmēm, taču ir svarīgi, censties apgūt valodu un piedalīties dažādās aktivitātēs. Ierašanās datumi ir janvārī un jūlijā. Programmā ir iekļauts seminārs uzreiz pēc ierašanās; seminārs mācību gada vidū, ja piedalies gada programmā, kā arī gada noslēguma seminārs. Visi semināri tiek apvienoti ar kultūras braucieniem, šādā veidā parādot skolēniem dažas skaistas Paragvajas vietas. Ja apmaiņas gada došanās laikā skolēnam drīzumā apritēs, vai jau ir sasniegts 18 gadu vecums, pastāv iespēja pieteikties kombinētai programmai “Skola/brīvprātīgais”.
Dodies iepazīt Paragvaju arī paša acīm! Intereses gadījumā sazinies ar YFU biroju un uzsāc arī savu lielāko piedzīvojumu!