BRAZĪLIJA

Salīdzinoši ar citiem Latvijai tuvākiem galamērķiem, eksotiskāki galamērķi bieži vien rada jauniešos un vecākos daudz jautājumu. Sapnis par dzīvi, mācībām vidusskolā Dienvidamerikā Youth For Understanding (YFU) programmas dalībniekam tik tiešām ir iespējams, tāpēc šajā rakstu sērijā – atbildes uz daudziem jautājumiem par mūsu eksotiskajiem galamērķiem.

BRAZĪLIJA

Brazīlija atrodas Dienvidamerikas austrumu daļā un ir piektā lielākā valsts pasaulē, līdz ar to tai piemīt liela daudzveidība. Tās 92% teritorijas atrodas subtropu joslā, taču kopumā tā atrodas arī piecās citās klimata joslās. Vidējā gada gaisa temperatūra Brazīlijas ziemeļos ir aptuveni 28 grādi un dienvidu daļā 20 grādi. Turklāt, tieši Brazīlijā atrodas 60% no Amazones lietus mežiem.  Svarīgi ir zināt, ka valsts oficiālā valoda ir portugāļu valoda un tai ir arī sava valūta – “Brazīlijas reāls”. Atšķirībā no Latvijā ierastā gadalaiku sadalījuma, Brazīlijā vasara sākas no decembra līdz martam savukārt ziema no jūnija līdz septembrim.

Pasaulē Brazīlija ir atpazīstama ar tās krāšņo kultūru, kuru ietekmējuši ne tikai portugāļi, bet arī vietējie indiāņi, Āfrikas iedzīvotāji un kolonisti no Eiropas, Tuvajiem Austrumiem un Āzijas. Spilgta valsts kultūras sastāvdaļa ir mūzika. Tieši no Brazīlijas cēlusies samba, kas kļuvusi par tās nacionālo deju. Tieši karnevāla laikā, kas norisinās februārī Riodežaneiro, svētku kulminācija ir sambas skolu parāde sambas deju laukumā. Protams, nedrīkst aizmirst arī par futbolu – kas ir populārākais sporta veids Brazīlijā. Taču populāri ir arī citi sporta veidi, kā basketbols, volejbols, teniss, peldēšana un autosports. 

Rio de Janeiro: 2023 Sambadrome Rio Carnival Tickets | GetYourGuide

Runājot par ģimenes dzīvi – tipisku brazīliešu ģimeni nav iespējams definēt, jo katra ģimene jebkurā valstī ir unikāla. Un ņemot vērā, ka Brazīlija ir tik daudzveidīga valsts, ir pat grūti mēģināt norādīt dažas vispārīgas iezīmes, taču brazīliešu ģimenes parasti ir ļoti sirsnīgas un izrāda mīlestību, skūpstoties un apskaujoties. Tas novērojams ne tikai ģimenēs, bet arī sveicinoties ar draugiem. Brazīliešu ģimenes var būt arī ļoti aizsargājošas pret saviem bērniem, tādējādi parādot, ka viņiem rūp. Viesģimene visticamāk vēlēsies zināt, uz kurieni un ar ko kopā viesskolēns dodas. Tāpat viņi iespējams vēlēsies uzzināt mazliet par to, kas ir redzēts un piedzīvots dienas laikā. 

Līdzīgi kā Paragvajā, arī Brazīlijā skolā skolēni tiek iedalīti maiņās – Rīta maiņa sākas 7:00 un beidzas 12:30 un pēcpusdienas maiņa ir no 13:00 līdz 18:30. Skolas Brazīlijā balstās uz teorētisko mācību priekšmetu apguvi, jo tās nepiedāvā ne praktiskus priekšmetus, ne ārpusstundu nodarbības. Taču tā pat kā citos apmaiņas gada galamērķos – skolas apmeklējums ir obligāts un ļoti svarīgs veiksmīgas apmaiņas pieredzes gūšanai valodas, mācību un sociālās mijiedarbības dēļ. Tā pat kā Latvijā, vidusskolas klases ir no 10. līdz 12. klasei. Apmaiņas programmas dalībnieki gan parasti tiek iedalīti 10. vai 11. nevis 12. klasē, jo vietējie skolēni parasti pēdējā gada laikā daudz mācās iestājeksāmeniem universitātē, kas apgrūtinātu jaunu draugu iegūšanu. Mācību gads sākas februārī un beidzas decembrī (vai novembra beigās). Jūlijā ir 2 līdz 3 nedēļu ziemas brīvdienas, turpretī vasaras brīvdienas ir decembrī un janvārī. 

Līdzīgi kā citos apmaiņas gada galamērķos arī Brazīlijā ir trīs dažādi semināri. Pirmais norisinās uzreiz pēc ierašanās, kurā visa studentu grupa sanāk kopā. Tā varētu būt arī vienīgā iespēja, kad visi apmaiņas skolēni sanāk vienkopus vienā vietā un vienā laikā. Otrais seminārs ir apmaiņas gada vidū – decembra līdz februārim. Lielo attālumu dēļ vidusseminārs ir organizēts reģionāli. Tādā veidā apvienojot studentus, kas atrodas 6 vai tikai pāris stundu (ar autobusu) attālumā. Ja attālumi ir lielāki un/vai nav sabiedriskā transporta, tiek organizētas individuālās tikšanās vai tiešsaistes pasākumi. Noslēguma seminārs var notikt vai nu lokāli vai tiešsaistē, vai arī kopā ar visu grupu tieši pirms atgriešanās dzimtenē. 

Arī Brazīlija var kļūt par tavām otrajām mājām! Sīkāku informāciju par programmas izmaksām meklē, sazinoties ar YFU Latvija biroju, un dodies arī savā piedzīvojumā!