ELZA PAR APMAIŅAS GADU ŠVEICĒ – FRANCISKI RUNĀJOŠO REĢIONĀ

“Lai gan sākumā primārais mērķis bija apgūt franču valodu, es ieguvu ko daudzkārt nozīmīgāku – draugus no visas pasaules, neaizmirstamas atmiņas un neatsveramu dzīves pieredzi.”

Kas Tevi iedrošināja doties apmaiņas gadā? Kā uzzināji par šādu iespēju?

Pirmo reizi par YFU piedāvāto programmu uzzināju no draudzenes māsas, kura bija devusies apmaiņas programmā uz Franciju. Vēlāk, mācoties Rīgas Franču licejā, došanās apmaiņas braucienos kļuva diezgan izplatīta, īpaši uz franciski runājošajām valstīm. Pēc vairāku skolēnu lieliskajām atsauksmēm arī es nolēmu šajā piedzīvojumā, kura vēl viena pievienotā vērtība noteikti ir valodas zināšanu papildināšana.

Kā nolēmi doties tieši uz Šveici?

Sākumā vēlējos doties uz Franciju, taču diezgan vēlu nosūtīju savu pieteikumu, līdz ar to uz manis izvēlēto valsti vietu vairs nebija. Taču tā kā mans primārais mērķis bija franču valodas apguve, YFU birojs man piedāvāja doties uz Šveices franciski runājošo daļu. Es uzreiz piekritu, jo Šveice mani vienmēr ir uzrunājusi un likusies interesanta. 

Cik ilgs laiks pagāja, lai aprastu ar jauno vidi un valsti?

Grūti teikt, jo kulturālās atšķirības Eiropā tomēr nav tik krasas kā aizbraucot uz kādu Āzijas vai Dienvidamerikas valsti. Pie dažām šveiciešu rakstura “dīvainībām” gan bija jāpierod, piemēram, punktualitātes un citām sadzīviskām ikdienas iezīmēm. Taču ir ļoti daudzas lietas, ko nevarētu attiecināt uz šveiciešiem vispārīgi, bet kas raksturīgas konkrētā ģimenes lokā. Šveicieši varbūt sākumā var likties “vēsi”, taču, laikam ejot, visi sastaptie cilvēki bija ļoti izpalīdzīgi un draudzīgi. Šveicē liels pluss ir multikulturālā vide, kas savā ziņā arī liek cilvēkiem vairāk atraisīties un iegūt plašāku skatu uz dzīvi. 

Vai labas attiecības ar viesģimeni izveidojās uzreiz pēc ierašanās?

Man sanāca izdzīvoties divās ģimenēs, jo ar pirmās ģimenes mammu sadzīvot tā arī neizdevās. YFU birojs bija ļoti atsaucīgs un saprotošs, tāpēc mums kopīgi izdevās veiksmīgi situāciju atrisināt. Ar otro ģimeni man bija lieliskas attiecības, kā arī lielākajai daļai citu apmaiņas skolēnu Šveicē bija ļoti labas attiecības ar savām viesģimenēm. 

Kā atšķīrās mācības skolā Šveicē, no tā pie kā biji pieradusi Latvijā?

Lai gan mācību diena Šveicē ir garāka (nereti mācību stundas ieilga līdz 5 vakarā), mācību slodze bija mazāka kā vidusskolā šeit, Latvijā. Es mācījos “fotogrāfijas” novirziena klasē, tāpēc varēju piedalīties daudz radošās nodarbībās. Kopumā Šveices augstskolā skolēni plašāk iesaistās ārpusskolas aktivitātēs, kā arī piedāvātais klāsts ir plašāks. Iespēja pievienoties ārpusskolas nodarbībām paver arī plašākas iespējas vairāk satuvināties ar vietējiem. 

Vai pirms došanās apmaiņā Tev jau bija valodas priekšzināšanas? Cik ātri izdevās apgūt valodu?

Tā kā franču valodu mācos kopš 1. klases, noteikti priekšzināšanas bija ieliktas, kad ierados Šveicē. Taču valodas apguve, dzīvojot uz vietas tās valsts vidē, stipri atšķiras no skolas stundām. Sākumā jutos ļoti nogurusi, jo nācās apgūt daudz jaunas frāzes un vietējo leksiku. Pēc pusgada jau jutos daudz kompetentāka, sarunājoties ar vietējiem šveiciešiem. Godīgi sakot, runāju arī ļoti daudz angļu valodā ar saviem apmaiņas skolēnu draugiem no visas pasaules, un šos kontaktus noteikti novērtēju vairāk – joprojām uzturu kontaktus ar dažiem. 

Kas ir spilgtākais notikums, kas palicis atmiņā?

Kopumā ir milzum daudz piedzīvojumu, kurus atceros ar smaidu joprojām. Bieži ar draugiem braucām slēpot uz vietējām trasēm, ceļojām apkārt pa dažādām pilsētām, piektdienu vakaros tikāmies uz kopīgu dzērienu. Ar piedzīvojumiem gan jābūt uzmanīgam, jo vienu no mūsu apmaiņas draugiem YFU nācās aizsūtīt mājās, taču ja ir vēlme iegūt daudz un neaizmirstamu piedzīvojumu, Šveice noteikti ir īstā vieta, kur doties apmaiņā. 

Vai Tu ieteiktu citiem skolēniem izmantot šo iespēju? Kāpēc?

Kā jau minēju, visvairāk novērtēju draugus no visas pasaules, kas arī bija devušies apmaiņas gadā. Šveicē liels ieguvums ir attīstītā infrastruktūra un tās nelielā platība, kurai pateicoties, man bija iespēja apceļot visu valsti, kā arī tuvākās Eiropas pilsētas. Lai gan sākumā primārais mērķis bija apgūt franču valodu, es ieguvu ko daudzkārt nozīmīgāku – draugus no visas pasaules, neaizmirstamas atmiņas un neatsveramu dzīves pieredzi. 

Uzzini vairāk par došanos apmaiņas programmā uz Šveici –> ŠEIT