HERMĪNE PAR APMAIŅAS GADU NĪDERLANDĒ

“Pēc apmaiņas gada tu skaties uz visu pilnīgi citādāk. Parasti to saka visi, bet tā tiešām arī ir.”

Kā un kāpēc izvēlējies doties apmaiņas gadā tieši uz Nīderlandi?

Kad domāju par iespēju braukt apmaiņas gadā sanāca, ka saskāros tieši ar YFU. Tā kā man māsa bija arī braukusi cita veida apmaiņas programmā, es ļoti skaidri redzēju, kā tas viņu pilnveidoja kā cilvēku un cik viņai forša pieredze bija. Mani tas ļoti iespaidoja un iedvesmoja, tāpēc nolēmu meklēt iespējas kā es varētu īstenot savu apmņas programmu. Kāpēc tieši Nīderlande – man tā šķita kā ļoti centrāla Eiropas valsts ar augstas kvalitātes izglītību, kā arī bija doma par tālākām studijām Nīderlandē. Tas manī radīja interesi par šo mazo valsti un dzīvi tajā.

Kas bija pirmās grūtības ar ko sastapies aizbraucot prom? 

Manuprāt, cilvēks ar valodu spēj sevi parādīt kā cilvēku, bet ierodoties valstī, kuras valodu nezināju pirms tam, es bieži jutos tā it kā es nevarētu sevi parādīt un pasniegt tā kā man to būtu gribējies. Bet noteikti palīdzēja tas, ka Nīderlandē arī angļu valoda ir ļoti izplatīta, tāpēc pamatā tā pat nebija problēma, ja neskaita to, ka dažreiz tomēr jutos kā cilvēks no “ārpuses”. 

Šobrīd esmu iemācījusies Nīderlandiešu valodu bez priekšzināšanām, un turpinu mācības vidusskolā šeit.

Vai kopīgu valodu ar viesģimeni izdevās rast ātri?

Ar viesģimeni man ļoti, ļoti paveicās. Man pat brīžiem bija šermuļi par to, cik, piemēram, līdzīgas dekorācijas bija viņu mājās salīdzinot ar pašas ģimenes mājām. Bija ļoti daudz visādas paralēles. Mana viesģimene kā cilvēki ir šausmīgi mīļi, un mums ātri izdevās izveidot labas attiecības. Man tā liekas kā ļoti forša pieredze – dzīvot ar citiem cilvēkiem, kas ir kā tavi vecāki, bet tomēr līdz galam nav, kas rada pavisam citas attiecības ar viņiem. 

Kāda izskatījās tava viena darba diena – skolas ziņā?

Pirmā stunda man sākas 08:15, viena mācību stunda ilgst 50 minūtes, kā arī nav daudz mazu starpbrīžu pa vidu, ja neskaita kopumā divus starpbrīžus dienā, kas katrs ilgst 30minūtes. No vienas puses no sākuma bija ļoti grūti pierast, jo tas bija pilnīgi kaut kas jauns un nepierasts. Bet tad kad es pieradu, tas šķita pavisam normāli. Man šķiet ka viņi seko sistēmai, kas vairāk līdzīga Amerikas sistēmai – tev nav gluži klases biedru, bet katrā priekšmetā esi ar citiem cilvēkiem. Šeit man ļoti patīk, ka novirziens, kuru izvēlies mācīties padziļināti – tiešām fokusējas uz to. Piemēram, manis izvēlētajā kultūras novirzienā, man nav jāmācās fizika vai bioloģija. Tas, protams, ir arī atkarīgs no skolas, kurā tu mācies, jo es esmu speciālā programmā. Bet noteikti varu teikt, ka pirmo reizi patiešām eju uz skolu ar prieku un aizrautību. 

Komunikācijā ar vienaudžiem – vai bija kas tāds, kas tevi pārsteidza?

Nīderlandieši ļoti turās grupās, un ir ļoti grūti “ielauzties” tajās. Tāpēc nedrīkst tā vienkārši padoties – jāturpina, jābūt draudzīgam, komunikablam, un beigās viss noteikti arī izdosies. Nīderlandieši ir ļoti līdzīgi latviešiem tādā ziņā, ka viņi ir ļoti atturīgi, bet tajā brīdī, kad tu viņus iepazīsti, viņi ir tiešām mīļi un forši cilvēki. 

Ja būtu iespēja atgriezties apmaiņas gada sākumā, vai ir kas tāds, ko tu vēlētos mainīt/darīt citādāk? 

Vairāk atslābt. Pateikt sev: “Neuztraucies, viss būs kārtībā.” Ja kaut kas nesanāk, tas ir pilnīgi normāli. Izbaudi to laiku kas ir dots arī nekā nedarīšanai – tas arī ir normāli.

Kādas sajūtas bija atgriežoties atpakaļ mājās pēc apmaiņas gada?

Bija, protams, ļoti forši atgriezties. Pēc apmaiņas gada tu skaties uz visu pilnīgi citādāk. Parasti to saka visi, bet tā tiešām arī ir. Es viennozīmīgi paliku patriotiskāka, tādā ziņā, ka es vairāk saredzēju, cik forša ir kultūra Latvijai, cik bagātīga tā ir. Kā arī to, ka es esmu daļa no tā, un nesu to pasaulē.

Kas, tavuprāt, ir vislielākā apmaiņas gada pievienotā vērtība?

Manuprāt, var ļoti daudz lietas iemācīties par sevi. It īpaši šajā vecumā – tu saproti, kas tev patīk, kas tu esi pats, kas gribi būt. Turklāt esi spiests izkāpt no komforta zonas, kurā tu nezini valodu un kurā pēkšņi jārunā ar jauniem cilvēkiem. Līdz ar to var ļoti daudz uzzināt par sevi.