ČĪLE

Salīdzinoši ar citiem Latvijai tuvākiem galamērķiem, eksotiskāki galamērķi bieži vien rada jauniešos un vecākos daudz jautājumu. Sapnis par dzīvi, mācībām vidusskolā Dienvidamerikā Youth For Understanding (YFU) programmas dalībniekam tik tiešām ir iespējams, tāpēc šajā rakstu sērijā – atbildes uz daudziem jautājumiem par mūsu eksotiskajiem galamērķiem.

ČĪLE

Čīle ir valsts Dienvidamerikā, kuras platība ir 456 950 km. Čīlē atrodama liela klimatiskā daudzveidība – ziemeļos atrodas pasaules sausākais tuksnesis, centrā valda Vidusjūras klimats, bet aukstajos un mitrajos dienvidos var apmeklēt ledājus. Čīlē dzīvo aptuveni 19,5 miljoni iedzīvotāju, no kuriem viena trešdaļa dzīvo galvaspilsētā Santjago de Chile. Tās valūta ir Čīles peso, un viena eiro vērtība ir aptuveni 890 Čīles peso. Čīli īpašu padara gan aizraujošas ainavas, gan klimatu zonu daudzveidība – kalni, jūra, tuksneši, bet pats galvenais sirsnīgi un atvērti cilvēki.

 

Šī valsts ir zināma ne tikai ar tās krāšņo dabu, bet arī ar dažādām citām iezīmēm un notikumiem. Viens no tiem ir Čīles valsts svētki, kas ir ļoti svarīgs brīdis Čīles iedzīvotājiem. Tās atzīmēšanai tiek veltīta vesela nedēļa brīvdienu, un svētku vakarā visur var redzēt dejojošus cilvēkus, kuri labprāt iemācīs dejas soļus jebkuram, kas vēlas piedalīties. Čīle ir ievērojama arī ar tās tirgiem – parasti pazīstami kā “Las ferias”. Tajos atrodami pārsteidzošu krāsu pilni tirgus stendi, puloveri no alpakas vilnas un ar rokām darinātas rotaslietas. Arī dzimšanas dienas Čīlē ir iemesls lieliem svētkiem. Katrs savu dzimšanas dienu svin citādāk, taču neviena dzimšanas diena netiek aizmirsta. 

Apmaiņas skolēnam esot, iespējams, pamanīsi, ka čīliešu ģimenes bieži vien ir lielākas kā ierasts Latvijā. Čīlē pārsvarā ģimenes locekļi dzīvo vienā rajonā, uzturot ciešas savstarpējās attiecības. Vēlākais jubilejās vai valsts svētku laikā ir iespēja satikt lielāko daļu ģimenes un iepazīsiet tipisko čīliešu sirsnību. Vēl neierasti var šķist, ka daudzās čīliešu ģimenēs joprojām ir “tradicionāls” lomu sadalījums, kas nozīmē, ka mājsaimniecības darbus parasti veic sievietes. Taču nereti ģimenēs ir arī algota mājkalpotāja, ko parasti sauc par “Nana”. Tāpat ir pavisam normāli, ka viesvecāki, uztraucoties par drošību, bieži var jautāt tavu atrašanās vietu, jo Čīlē ir ierasts, ka bērni saviem vecākiem sīki un detalizēti stāsta par savu ikdienu, kas parasti notiek kopīgo vakariņu laikā.

Runājot par ārpusskolas aktivitātēm – lielākā daļa Čīles skolu piedāvā dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Daudzos publiskajos parkos un skvēros notiek dažādas sporta aktivitātes. Basketbols, regbijs un futbols ir vispopulārākie sporta veidi, taču daudzi čīliešu pusaudži papildus sportošanai nodarbojas arī ar kādu kultūras vaļasprieku. Dzejas rakstīšana, gleznošana un mūzikas instrumentu spēlēšana ir ļoti populāri čīliešu vidū. Protams, pusaudži satiekas arī, lai vienkārši pabūtu kopā, satiekoties draugu mājās, sarunājoties un dzeror “Mate”, Dienvidamerikas tradicionālo dzērienu.

Čīles skolu sistēma ir sadalīta divās daļās. Pirmos astoņus gadus tiek apmeklēta pamatskola “Enseñanza basica”, un šo pirmo astoņu gadu skolas apmeklēšana ir obligāta. Papildus četrus gadus pēc izvēles var apmeklēt vidusskolu “Enseñanza media”. Kā apmaiņas skolēns, tu visticamāk tiksi uzņemts vidusskolas otrajā vai trešajā klasē. Aptuveni 10% no skolām ir privātās, un lielākajā daļā skolu ir obligāti jāvalkā skolas forma. Atzīmes tiek piešķirtas punktu veidā, kur septiņi punkti ir augstākā atzīme, bet viens punkts – zemākā atzīme. Nodarbību laikā noteikumi lielākoties tiek interpretēti diezgan brīvi, un ir ierasts, ka skolotājiem un skolēniem ir labas personiskas attiecības, sarunājoties, piemēram, par to, ko darījuši nedēļas nogalē. 

Arī Čīles apmaiņas programma ietver vairākus seminārus. Pirmais ir “Orientēšanās seminārs” uzreiz pēc ierašanās galamērķī, kurā skolēni tiek iepazīstināti ar ar Čīles kultūru, kultūras atšķirībām, integrāciju, komunikāciju problēmu gadījumā un tamlīdzīgām lietām. Šis seminārs notiek apmaiņas gada sākumā, un tas notiek nometnes veidā kaut kur netālu no Santjago ar nelielu galvaspilsētas apskati. Programma iekļauj arī orientēšanās semnāru apmaiņas gada vidusposmā, kurā tiek pārrunāts, kā veicas ar adaptāciju, integrāciju Čīles kultūrā un vai nav kādas problēmas, par kurām vēl nav dzirdēts Šī orientēšanās notiek katrā reģionā atsevišķi, jo tā ilgst tikai vienu dienu vai pēcpusdienu. Noslēgumā, pirms izbraukšanas, notiek noslēdzošais seminārs, lai pārdomātu studentu Čīlē pavadīto laiku, kā arī sniegtu padomus par atvadīšanos no viesģimenēm, draugiem un atkārtotu adaptāciju, atgriežoties mājās.

Uz Čīli var doties gada un pusgada programmās. Aptuvenā ierašanās ir janvārī un augustā. Papildus parastajai apmaiņas programmai tiek piedāvāta arī mūzikas programma, kurā apmaiņas skolēni var apmeklēt skolu, kurā īpaša uzmanība tiek pievērsta mūzikai. Tajā tiek piedāvātas individuālas nodarbības izvēlētajam instrumentam, mūzikas teorijas un/vai mūzikas vēstures nodarbības, kā arī iespēja pievienoties orķestrim/apejai/korim, atkarībā no mūzikas instrumenta. Šāda veida programmā skolēnam, ierodoties Čīlē, ir jābūt noteiktam mūzikas zināšanu līmenim, proti, programma nav paredzēta iesācējiem, taču iestājpārbaudījumi nav jākārto. Mūzikas skolā ir iespējams aizņemties vai iznomāt instrumentus gadījumā, ja students nevēlas ņemt līdzi uz Čīli savu instrumentu. 

Par programmas absolventes Kristīnes pieredzi Čīlē semestra programmā lasi ŠEIT

Piesakies arī Tu savam nākamajam lielajam piedzīvojumam ŠEIT